środa, 30 kwietnia 2014

Złote ziarno, czyli słowo o kaszy jaglanej..

O kaszach można by pisać długo. Wszyscy je znamy, ale bardzo często zapominamy o ich walorach zdrowotnych i smakowych, odstawiając je na najwyższą półkę spiżarki. Jedną z najzdrowszych kasz, o której zapomniały nawet nasze mamy jest kasza jaglana. Dziś na nowo odkryta, powoli wraca na nasze stoły. 

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?


  • kasza jaglana jako jedyna z kasz jest zasadotwórcza, nie zakwasza organizmu 
  • obfituje w witaminy z grupy B, lecytynę i posiada więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień i żyto
  • zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą leczniczy wpływ na stawy oraz poprawiającą wygląd włosów, skóry, zębów czy paznokci
  • ponieważ nie zawiera glutenu,  jest doskonała dla osób na diecie bezglutenowej
  • zawiera lecytynę , która poprawia pamięć reguluje ilość cholesterolu we krwi
  • ponadto zawiera dużo białka, a mało skrobi
  • zawarte w niej antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki, zapobiegają powstaniu raka
  • wspomaga w leczeniu przeziębienia, jak żadna inna, usuwa nadmiar wilgoci z organizmu, czyli różnego rodzaju śluzy (np. podczas kataru, kaszlu przy chorobach płuc lub oskrzeli)
  • jest lekkostrawna i nie powoduje wzdęć ani fermentacji w żołądku, przez co jest odpowiednia również dla dzieci

Jak ugotować kaszę jaglaną?

Wiele osób, zaczynających przygodę z jaglaną, zapomina bądź też nie wie, że należy ją uprażyć przed gotowaniem. Kasza jaglana zawiera naturalną goryczkę, która jeśli nie zostanie wypłukana, przeszkadza i zniechęca do konsumpcji. Dlatego też warto zapamiętać i już zawsze stosować się do tej zasady - jaglaną prażymy przed gotowaniem.

Kasza jaglana na sypko

Wsypać 200 g kaszy (warto odważyć na wadze elektrycznej) na ciepłą patelnię i podgrzewać do uzyskania słodkiego, prażonego zapachu. Co chwilę mieszać i poruszać patelnią, żeby się nie przypaliła. Uwaga! może trochę dymić, czym nie należy się przejmować :) Po ok 3-4 minutach prażenia zsypać do garnuszka, płukać pod bieżącą wodą, do momentu aż woda będzie klarowna, odcedzić i zalać wodą 1:2, czyli 1 miara kaszy na 2 miary wody (ilość wody może się różnić w zależności od garnka i kuchenki, na której gotujecie więc pierwsze gotowanie kaszy potraktujcie jako próbne). Gotowana w większej ilości wody będzie bardziej kleista) Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem ok 15 minut. Nie należy jej mieszać ani odkrywać. Po 15 minutach powinna spokojnie dochodzić pod przykrywką. Tak ugotowana kasza jest sypka i nadaje się do użycia od razu. Ja mojej nie solę, gdyż wolę ją doprawić tuż przed samym jedzeniem, poza tym bardzo często gotuję jej więcej i używam do różnych potraw, słodkich i słonych, dlatego wolę ją mieć naturalną. Ugotowana i zamknięta w pudełku, może stać w lodówce nawet do 3 dni i zawsze jest gotowa do użycia. Można ją również mielić, blendować, dodawać do placków, ciast, a nawet do zupy.






 Gdzie kupić kaszę jaglaną?

Dziś dostępna jest już prawie w każdym supermarkecie, a na pewno w sklepach ze zdrową żywnością, niestety tam możemy się spodziewać, że jej cena będzie 3 krotnie wyższa, a z doświadczenia wiem, że smakuje tak samo. 

Kasza jaglana to zdrowy zamiennik dla kaszki kuskus - wygląda tak samo, a jej neutralny smak nie wybija się poza główne danie, zatem śmiało można ją przemycić do Waszych ulubionych potraw, nie mówiąc o tym nawet członkom rodziny czy też dzieciom


W zdrowiu i chorobie 

Kasza jaglana to cudowny lek na przeziębienie. Gotując rosół czy pomidorową warto jest sypnąć do niej kaszy i podać choremu gęstą i pożywną zupę. Można na jej bazie przygotować kleik, zastępując tym samym popularny, bezsmakowy kleik ryżowy. Monodieta jaglana stawia chorego na nogi bez konieczności brania antybiotyków, powodujących przykre skutki uboczne.

Jeśli lubicie kasze, to z pewnością i ta Wam zasmakuje, wszakże to królowa kasz :) Jedzmy kasze! Bądźmy zdrowi!

2 komentarze: